PSS Zrenjanin: Održana radionica u Zrenjaninu

DodatakVeličina
Image icon Spisak učesnika radionice.jpg1.55 MB

U Zrenjaninu je 31. maja savetodavac Ilija Bjelić održao radionicu sa 7 poljoprivrednih proizvođača. Radionica je održana na PG Ivan Aćin u vremenu od 14-16.30 sati. Tema radionice je bila "Problemi u proizvodnji ratarskih useva". Razgovaralo se o većem broju problema, ali je najviše reći bilo o problemima koji su vezani za štete od grada i prevlaživanje zemljišta. Na mnogim parcelama će usevi suncokreta biti presejani jer je usev jako oštećen od grada. U vezi sa tim su postavljena pitanja koji usev sejati u ponovljenoj setvi, da li će primenjeni herbicidi smetati drugom usevu, kako štititi drugi usev od korova, kako pripremiti zemljište, koji sklop odabrati. Situacija kod kukuruza je bolja nego kod suncokreta jer se usevi na većini parcela nalaze u fazi do 6 listova kada i totalno uništavanje nadzemnog dela neće uništiti kukuruz jer će se on regenerisati. Proizvođačima je objašnjeno kolika je moć regeneracije pojedinih useva u ovoj fazi rasta i razvića, koliko se smanjenje prinosa može očekivati zbog štete od grada i na koji način se vrši procena štete. Od ostalih problema treba pomenuti kasnu setvu na ritskim zemljištima, zaštitu od korova u uslovima čestih padavina, pojavu viroza na pšenici i ječmu, opasnost od pojave bolesti na listu pšenice u periodu od klasanja do žetve, način suzbijanja korova koji će se u vreme žetve  pojaviti u usevu pšenice, način suzbijanja korova na strništu itd.