POLJOPRIVREDNA STRUČNA SLUŽBA "ZRENJANIN" D.O.O. Adresa: 23100 Zrenjanin, Petra Drapšina 15 |
Poljoprivredna stručna služba Zrenjanin d.o.o. razvila se iz stanice za zaštitu bilja osnovane još davne 1956. godine. U toku svog postojanja PSS Zrenjanin je menjala organizacione oblike rada, ali joj je osnovni cilj bio uvek isti, unapredjenje poljoprivredne proizvodnje. Na osnovu Zakona o stručnim službama krajem 1993 god. iz Instituta za poljoprivredu i veterinu se izdvaja veterinarska služba, te ostaje samo DP Institut za poljoprivredu, koji se 1994 god. transformiše u DD Institut za poljoprivredu a kasnije u AD. Naučna dostignuća iz oblasti poljoprivrede proveravana su i primenjivana u edafsko-ekološkim uslovima banatske ravnice. Posebno angažovanje službe bilo je, a i sada je, na edukaciji poljoprivrednih stručnjaka i zemljoradnika - proizvođača. Rezultate ovog istraživačkog rada PSS Zrenjanin je saopštavala u neposrednim kontaktima, na stručnim savetovanjima, seminarima, na kongresima u zemlji i inostranstvu. Publikovala je više stotina naučnih i više hiljada stručnih radova. Na svim poslovima radilo je više od 60 diplomiranih inženjera poljoprivrede, 6 magistara i 9 doktora nauka. Svojom delatnošću PSS Zrenjanin obuhvata:
PSS Zrenjanin trenutno zapošljava 1 magistra poljoprivrednih nauka, 1 magistra fizičke hemije 18 diplomiranih inženjera poljoprivrede različitih profila, 1 dipl.ecc., 1 inženjera poljoprivrede i 6 poljoprivrednih tehničara. PSS Zrenjanin ima strukturu zaposlenih koja "pokriva" ove segmente poljoprivredne proizvodnje:
u svim drugim sferama delatnosti intenzivno se radi na unapredjenju poljoprivredne proizvodnje a i u oblasti naučno-istraživačkog rada. Naučno-istraživački rad PSS Zrenjanin je direktno povezan sa naučno-istraživačkim i obrazovnim institucijama u zemlji, kao što su Poljoprivredni fakulteti u Novom Sadu i Beogradu, Institut za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, Institut za kukuruz u Zemun - Polju, Institut za primenu nauke u poljoprivredi u Beogradu, Institut za krmno bilje u Kruševcu itd. |